Novi izložbeni prostor u KIC-u Galerija na katu
Program galerije namjerava se razvijati u dva smjera, jedan koji nastavlja, sada već tradiciju, promoviranja fotografske umjetnosti, a drugi okrenut novim izlagačkim koncepcijama.
Fotografija kao umjetnička forma često je na marginama izlagačkih aktivnosti, a inflacija dostupnosti proizvodnje same fotografije dovela je i do inflacije želje za izlaganjem radova.
U tom obilju materijala nalaze se i vrhunski radovi koji uz pomoć kustosa mogu znatno doprinjeti prezentaciji duha vremena koji se često definira napretkom tehnologije, a nazadnošću ljudskih vrijednosti.
U tome prostoru onih koji snimaju i onih koji ih vide i analiziraju, Galerija na katu nastojati će razvijati kako autorsku fotografiju tako i kustoske koncepcije zasnovane na fotografiji.
S druge strane, profesionalnost i vokacija fotografa kako ona u reporterskom smislu tako i ona u istraživačkom druga su strana medalje koju tako dostupan medij nudi. Galerija na katu nastojati će odabirati projekte koji u ta dva polariteta tretmana fotografije ostvaruju pomak i razliku.
U novim izlagačkim koncepcijama naglasak će biti na projektima koji posebnost galerijskog prostora koriste kao ishodišnu točku rada, a težnja se postavlja na novijim radovima posebno osmišljenim za mogućnosti koje galerija ima.
Time se pokušava mane prostora pretvoriti u stvaralačke izazove, a visinu samoga prostora, otvorenost velikim prozorima na vrlo prometnu ulicu, te arhitekturu istoga koja omogućuje i vješanje radova u prostoru iskoristiti kao dodanu vrijednost.
Galerija na katu dio je živoga organizma ustanove gdje svakodnevno cirkulira veći proj posjetilaca, programi koji se u KIC-u odvijaju u neposrednom susjedstvu galerije, na istom katu, također sa sobom nose i potencijalnu publiku na koju treba računati.
U suradnji s institucijama, organizacijama i projektima koji svoja godišnja istraživanja često prezentiraju u KIC-u u formi festivala ili završnog događanja namjerava se težiti koncipiranim izložbama koje ulaze u jednu od dvije smjernice rada – fotografsku ili posebno osmišljen projekt za galeriju.
Takvim programiranje nastojati će se dati okvir unutar kojega aktivistički i istraživački orijentiran dio umjetničke scene dobiva prostor za izlaganje u srcu grada i tako predstavlja svoj rad unutar programskih okvira koje ustanova postavlja.
Upravo radi povećane potražnje za suradnjom s KIC-om javlja se potreba selekcije koja treba profilirati prostor i program, te mu u formi servisa građanima dati jednu ozbiljnost, sadržajnu vrijednost i profesionalnost tamo gdje je to moguće.
Galerija namjerava razvijati program aktivnog susreta s umjetnicina kroz organizaciju radionica na kojim se intenzivnije razmjenjuje znanje i iskustvo između zainteresiranih i umjetnika, te kraćim druženjima na kojima umjetnik govori o svom stvaralačkom procesu i motivima
Emil Matešić, ravnatelj